Bonniers Trafikskola Online

Anpassa hastigheten efter de omständigheter som råder

Anpassa hastigheten efter de omständigheter som råder

Om du är i färd med att ta körkortet har du troligtvis kommit över uttrycket ”anpassa hastigheten efter de omständigheter som råder”. Ett till synes luddigt begrepp som kan vara svårt att förstå. I denna artikel tänkte vi därför reda ut vad det innebär att anpassa hastigheten efter rådande omständigheter.

Så anpassar du hastigheten enligt rådande omständigheter

Som förare är du alltid ansvarig för att framföra ditt fordon på ett säkert sätt. Något som bland annat innebär att du måste följa våra svenska trafikregler och vägskyltar. Det innebär dock också att du är tvungen att anpassa dig efter rådande omständigheter. Med andra ord måste du ta hänsyn till:

- Vägen och dess underlag
- Terrängen bredvid vägen (skymd sikt, eventuella djur nära vägen osv.)
- Rådande väder – och siktförhållanden
- Fordonets skick och belastning
- Trafikens grundregler

Om det fortfarande känns svårt att få ett grepp om vad det innebär att anpassa hastigheten efter de omständigheter som råder finns det ytterligare knep att ta till. Du kan bland annat tänka att du ska hålla en tillräckligt låg hastighet för att kunna hantera följande situationer:

- Tätbebyggda områden där det finns risk för möten och/eller barn som vistas på eller i närheten av vägen.
- Begränsad sikt som orsakats av exempelvis avsaknad av dagsljus eller dimma.
- Hinna stanna och släppa förbi fotgängare vid ett övergångsställe.
- Skarpa kurvor med begränsad sikt.
- Behålla kontrollen vid en eventuell bländning från medtrafikant.
- Behålla kontrollen vid halt väglag såsom regn och snö.
- När det finns risk att stöta på vilda djur och kreatur.
- Vägarbeten som kräver att du begränsar hastigheten.
- Olycksplatser som fordrar att du stannar eller också passerar med begränsad hastighet.
- Smutsigt väglag som riskerar att medtrafikanter eller fotgängare utsätts för smutsstänk.

Vi hoppas att du nu har bättre förståelse för vad det innebär att anpassa hastigheten efter de omständigheter som råder. Om du behöver komma igång och studera inför det skriftliga körkortsprovet, kan du med fördel ta hjälp av våra pedagogiska körkortsfrågor och teoriprov online. Glöm inte heller att kika in vår blogg där vi delar med oss av nyttig information och lärorika tips till dig som ska ta körkort!